חידוש רישיון קנאביס רפואי הוא תהליך של אישורו המחודש של הרישיון על ידי היק"ר (יחידה לקנאביס רפואי) לאחר המלצה של רופא מומחה על המשך הטיפול. לפניכם הסבר על תהליך חידוש רישיון קנאביס רפואי ומה שעל מטופל לעשות כדי לחדש את רישיונו:

חידוש רישיון קנאביס רפואי הוא תהליך שגרתי שנדרש לבצע כל שנה אל מול היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, האחראית על הרגולציה בענף הקנאביס הרפואי. המרשמים שמונפקים על ידי הרופא ומשמשים לרכישת מוצרי קנאביס מונפקים מראש לכל תקופת הרישיון ולכן אין צורך לחדש אותם, אבל את הרישיון עצמו יש לחדש במרבית המקרים מדי שנה.

תהליך של חידוש רישיון קנאביס רפואי כולל פגישה עם רופא מומחה, בשאיפה עם אותו הרופא שהמליץ מראש על הנפקתו ליק"ר. אם המטופל צורך את הטיפול בקנאביס באופן עקבי לאורך תקופה של כמה חודשים לפחות ללא השפעות שליליות או תופעות לוואי, ומדווח לרופא על הצלחת הטיפול ויעילותו בשיכוך הסימפטומים הרפואיים הרלוונטיים, הרופא המטפל ימליץ בדרך כלל על המשך הטיפול, במידה והוא עדיין עומד בקריטריונים של משרד הבריאות לאישור שימוש רפואי בקנאביס.

קביעת תור אצל רופא מומחה הממליץ על שימוש בקנאביס מתבצעת באופן פרטי או על ידי הפנייה, והתשלום בגינה מתבצע באופן פרטי מול הקליניקה של הרופא המטפל או קופת החולים של המטופל, בתלות האם אותו רופא עובד עם הביטוח הרפואי הרלוונטי. מחיר של תור לרופא מומחה דרך אישור של קופת החולים הוא כ-60 עד 150 ₪ בעוד במסגרת פרטית המחיר מטפס עד כדי 850 ₪. כאשר הוגשו כל המסמכים הרלוונטיים שנדרשו על ידי הרופא, תור בודד לרופא יספיק כדי לחדש את הרישיון בתהליך של המלצה, שעוברת מהרופא לטיפול היק"ר ומקבלת מענה תוך תקופה של עד 14 ימים, למעט מקרים חריגים בהם עשויים להידרש מסמכים נוספים במהלך התהליך, מה שגורם לפעמים לעיכוב נוסף.

בנוסף למסמכים הפרטניים שנדרשים על ידי הרופא בכל מקרה לגופו, אחד המסמכים שמומלץ להצטייד בהם בעת כל בקשה לחידוש רישיון הוא טבלת צריכה ומעקב המתעדת את מהלכו והצלחתו של הטיפול, ומעידה בפני הרופא ובפני משרד הבריאות כי הטיפול המומלץ מניב תוצאות יעילות, ויש להמשיכו. מילוי של טבלת צריכה ומעקב הוא תהליך פשוט שצריך להתבצע באופן שוטף ויום יומי במשך שבוע לפחות לפני התור לרופא, כדי לספק לו היסטוריית צריכה עדכנית ורלוונטית שמניבה מידע לגבי ממבו הנוכחי של מצבו הנוכחי של הטיפול.

האם אפשר לבצע העלאת מינון בעת חידוש רישיון?

התשובה הקצרה היא כן, למרות שמדובר בשאלה שדורשת תשובה פרטנית לכל מקרה לגופו. באופן כללי, תהליך חידוש הרישיון עובר דרך משרד הבריאות, שאחראי על אישור כל שינוי ברישיון, באותו ערוץ בתקשורת בו מתבצעת בין היתר גם העלאת המינון החודשי שמותר לרכישה עבור אותו המטופל. כלומר, מדובר בבקשות משלימות, שמוגשות לאותו הגוף המטפל.

בנוסף לכך, העלאת המינון החודשי היא תהליך שדורש גם הוא פגישה עם רופא מומחה, בדיוק כמו תהליך חידוש הרישיון. לכן, ניתן במקרים רבים "לאחד" את הבקשות ולהגיש את כולן ביחד. אין מניעה להגיש בקשה של העלאת מינון מטעמים של "התנגשות" עם בקשה של חידוש רישיון, ובמקרים רבים הרופא המטפל יקבל בעצמו את הבקשה וימליץ ליק"ר על הנפקת רישיון חדש במינון גבוה יותר – הן בהיבט של הכמות החודשית המותרת (למשל 20 גרם ל-30 גרם בחודש) והן בהיבט של ריכוז החומרים הפעילים (למשל: t15c3 ל-t20c4) הקיימים במוצרים עצמם.

זקוקים לייעוץ עזרה והכוונה במקרה ספציפי שדורש התייחסות מיוחדת? יש לכם שאלה לגבי חידוש רישיון קנאביס רפואי, העלאות מינון או נושאים אחרים בנוגע לרישיון? פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.

תפריט נגישות