האם יש לקנאביס גם תופעות לוואי שליליות או נזקים?

כיום, ישנם בישראל למעלה מ 50,000 מטופלים בעלי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. לו היו מתגלות סכנות או תופעות לוואי שליליות לשימוש בקנאביס, היו בטוחים שכל מתנגדינו היו דואגים למהר ולפרסם זאת בכל אפיק תקשורתי אפשרי!

פרופ' לסטר גרינספון מאוניברסיטת הרוורד מספר כי לאחר עשרות שנות חקר הקנאביס, הוא הגיע למסקנה כי הדבר המסוכן ביותר שעשוי להיגרם לצרכן קנאביס הוא… מפגש עם המשטרה (והמעצר שלרוב מתלווה אליו). 

מאחר והחשש מפני ביקור לא צפוי של המשטרה איננו משמעותי עבור מי שקיבל אישור חוקי לצרוך את הצמח, הסכנה היחידה ממנה כדאי להיזהר, בעיקר בשלבים הראשונים של ההתנסות עם הצמח, היא "סכנת השאיפה האחת יותר מידי".

 

מה קורה אם נטלת יותר מידי קנאביס? האם זה יכול להיות מסוכן?

כל אחד מאיתנו עשוי להיתקל, מתישהו, בצרכן קנאביס שזו ההתנסות הראשונה שלו ונראה כי לקח "שאיפה אחת יותר מידי":  כך תוכלו לסייע לו לעבור את החוויה בשלום.

 

האם אש היא "מסוכנת"? בכמות הנכונה, היא תחמם לנו את ארוחת הצהריים. בכמות גבוהה מידי, היא תשרוף את המטבח. אותו דבר לגבי מים: במינון נמוך מידי אנחנו נתייבש ונמות, במינון גבוה מידי אנחנו נטבע. "עיקרון איזון" תקף גם לגבי קנאביס: במינון נכון הוא מרגיע, מרומם ומרפא אולם במינון גבוה מידי, בעיקר לחסרי התנסויות קודמות עם הצמח, החוויה עשויה לעתים להיות מפחידה.

במידה ומצאת את עצמך ב"טריפ רע" של קנאביס חשוב לזכור ולשנן לעצמך שאף אחד מעולם לא מת כתוצאה מקנאביס: לא משנה כמה מפחידה החוויה יכולה להיות, חשוב לזכור שזה זמני ושזה חולף.

במידה מסויימת, טריפ רע של קנאביס זה כמו נסיעה ברכבת הרים בלונה פרק: לא משנה כמה מפחידה החוויה יכולה להיות, חשוב לזכור שזה זמני, זה חולף, זה יגמר ויעלם בקרוב. למעשה, מאחר ואיש מעולם לא מת כתוצאה ממנת יתר של קנאביס, אני בטוח שהחוויה ברכבת ההרים הינה בעלת פוטנציאל קטלני הרבה יותר גבוה. אני גם בטוח שהסיכוי שלך למות בתאילנד על החוף, בגלל אגוז קוקוס שיפול לך על הראש, הוא הרבה יותר גבוה מהסיכוי שלך למות בגלל כמות גדולה מידי של קנאביס.

אז קודם כל לנשום עמוק, לשחרר את האויר לאט לאט ולהירגע…

 

תוך כמה זמן החוויה חולפת?

נשווה את זה לרגע לחווית הטיסה: בדקות הראשונות לא מרגישים שום דבר, המטוס עודנו על הקרקע. ואז, זה מתחיל – ההמראה. כמו המטוס הממריא, כך גם השפעת הקנאביס, בשלב זה נראה כי היא הולכת ומתגברת מרגע לרגע. לרוב זהו השלב המפחיד ביותר שכן אינך יודע כמה גבוה המטוס עוד יגיע. תחושת החוסר ידיעה היא הגורם העיקרי לחוסר הנוחות שעשויים לחוש בשלב זה של השפעת הקנאביס.

כעבור זמן מה המטוס מתייצב, אפשר לשחרר את החגורות. זהו בשלב המהנה יחסית, מיד צוות המטוס יגיש את הארוחה. בשלב זה השפעת הקנאביס מתחילה להיות יציבה, אפשר אפילו להתרווח ולהתחיל ליהנות ממנה. השאלה הנפוצה ביותר, בשלב זה של המסע, היא: "כמה זמן זה נמשך?"

לא פעם, כשאני משיב ש"זה יגמר כנראה בשעה הקרובה", הבעת הפנים של השואל/ת מסגירה מעין אכזבה שכן כאמור, בשלב זה בהחלט ניתן להמיר את תחושות החשש והפחד בתחושות של הירגעות, נינוחות, שחרור דאגות ואפילו להיטען בחשיבה חיובית!

לבסוף, המטוס נוחת. חוזרים לקרקע. הכל חלף, שום נזק לא נגרם…

להלן מספר טיפים לקיצור זמן הטיסה, במידה והמסע ברכבת ההרים הינו תלול מידי:

ככל שהחוויה הינה עוצמתית יותר, כך משך ועוצמת הריפוי המופק ממנה. מטופל שחווה את חווית הטיסה בצורה מפחידה במשך שלוש שעות (מתחילת המסע ועד לסופו) דיווח לי כי במשך שבוע שלם שלאחר מכן לא חש בשום כאב פיזי. מדובר בבחור שהיה מספר שנים לאחר תאונת דרכים ומאז לא היה רגע שלא חש בכאבים, עד לאותו שבוע…

מרבית צרכני הקנאביס חווים, בעיקר בשלבי ההתנסות הראשונית שלהם על הצמח, את חווית הטיסה. מרביתם חווים את החוויה בצורה חיובית ומהנה. יתר על כן, "חווית הטיסה" היא בדיוק הסיבה בגללה מיליוני אנשים ברחבי העולם מעשנים מריחואנה! אולם בכל זאת, חשוב לערוך את ההיכרות עם הצמח לאט ובהדרגה.

לאנשים בעלי צורך חזק בשליטה ופחד להתבזות ליד אחרים, מומלץ לעבור את ההתנסות הראשונית בקנאביס בחברת אדם מוכר אשר יתמוך בכם במידת הצורך לאורך המסע. מאחר והשפעת הקנאביס היא משחררת, אנשים מסויימים, במצבים מסויימים, עשוים לחוש שלא בנח נוכח תחושת השחרור וכתוצאה מכך – החוויה עשויה להתבטא בכאבי ראש או בחילות. שוב, שתיה מתוקה ו/או אכילה של פרי יכולה להקל.

אם הטיסה הייתה קשה או ארוכה מידי עבורך, בפעם הבאה כדאי לבחור בטיסה קצרה יותר, לשאוף קצת פחות קנאביס.

 

 

תפריט נגישות