כמה מטופלים בעלי רישיון ישנם כיום (דצמבר 2013)? - המרכז הישראלי לקנאביס רפואי

כמה מטופלים בעלי רישיון ישנם כיום (דצמבר 2013)?

פרק : 12

המסע לשחרור הקנאביס מאת שלומי סנדק

פרק : 12

תלוי את מי שואלים.

לדברי שרת הבריאות יעל גרמן, ישנם כיום קרוב ל- 14,000 מטופלים בעלי רשיון לשימוש בקנאביס רפואי. פקידי משרד הבריאות והשרה גרמן בראשם מתגאים במספר האישורים שניתנו ורואים בכך ראייה למדיניותם הליברלית והפתוחה הרואה בראש ובראשונה את טובת החולה.

האמנם?

על מנת להעמיד את מספר ההיתרים – 14,000, בפרופורציה הנכונה – להלן מספר הסובלים ממחלות שידוע ומוכח שהקנאביס יכול להקל עליהן:

  • סרטן             כ- 100,000 חולים,
  • אפילפסיה כ- 60,000 חולים,
  • פיברומיאלגיה כ- 150,000 חולים,
  • טורט             כ- 50,000 חולים,
  • אסטמה             כ- 250,000 חולים,
  • גלאוקומה כ- 60,000 חולים,
  • פרקינסון כ- 25,000 חולים,
  • נפגעי פוסט טראומה, הלומי קרב, נפגעי תקיפה מינית ועוד: מספר לא ידוע. ככל הנראה מדובר בעוד כמה עשרות אלפי חולים לפחות.
  • על פי ההערכות, כ- 20% מהאוכלוסיה סובלים כיום מכאב כרוני ממקור מסוים, בלי שניתן למצוא לו פתרון.
  • כמו כן, קנאביס מועיל לסובלים מהפרעות שינה, הפרעות עיכול שונות, לסובלים ממעי רגיז, לנשים הסובלות מתסמונת קדם-מחזור, לסובלים מדיכאון ומהפרעות אישיות שונות, להורדת רמות הסוכר, לאיזון לחץ דם, ועוד.

כשפרסמתי את החוברת הראשונה שכתבתי בנושא, בשנת 1994, הכותרת שבחרתי הייתה "מריחואנה – תרופת הפלא של המאה ה- 21". היום ברור יותר ויותר כי הכותרת כלל וכלל לא הייתה מוגזמת.

על פי הערכתי המתונה, למעלה מ-700,000 מטופלים יכולים להפיק תועלת רפואית מצמח הקנאביס. כיום, 2% בלבד (במקרה הטוב) מתוכם מקבלים את האישור לצרוך אותו באופן חוקי.

לכן, כשמשרד הבריאות מנפנף בגאווה בכך שחילק עד היום 14,000 אישורים, זה מזכיר לי את הנציב הבריטי שהתגאה בכך שניתנו 14,000 סרטיפיקטים ליהודים שהורשו לעלות ארצה – בזמן שמאות אלפי פליטים יהודים אחרים לא מורשים לעלות.

גם על המספר הנמוך הזה יש המעלים ספקות. "מגזין קנאביס" כותב, ב- 28/10/2013:

"מאז שנכנסה לתפקידה כשרת הבריאות בחודש פברואר השנה, טענה יעל גרמן כי בזכותה נוספו זכאים רבים לקנאביס רפואי וכי ישראל היא "המובילה בכמות אישורים רפואיים בעולם".

עד לפני מספר חודשים נהגה השרה לומר שוב ושוב כי בישראל ישנם כ- 11,000 מטופלים ברישיון בקנאביס רפואי. בדברים שאמר יובל לנדשפט (מנהל ה"יחידה לקנאביס רפואי – יק"ר" במשרד הבריאות) לפני חודשיים, קפץ המספר ל- 12,000 ובשבועות האחרונות אנו שומעים בכל הזדמנות על כך שכבר ישנם למעלה מ- 14,000.

אם כך, על פי משרד הבריאות, מאז חודש יוני ועד חודש אוקטובר, 4 חודשים בלבד, נוספו לרשימת הזכאים לקנאביס רפואי כ- 3,000 מטופלים!"

מאחר והמספר הזה נשמע הרבה יותר מידי טוב לכל מי שקצת בקי ב"התנהלות המערכת", טרח כתב המגזין ופנה אל איגוד מגדלי הקנאביס הרפואי בכדי לברר כמה מטופלים רשומים אצלם:

"מהאיגוד נמסר, כי בניגוד להצהרות מצד משרד הבריאות, על פי הנתונים שבידיהם ישנם רק כ- 8,500 מטופלים ברישיון משרד הבריאות."

אז איפה עוד 5000 מטופלים?

"לה' הפתרונים" סיכם המגזין…

ב 2/10/2013 פירסם "מגזין קנאביס" מסמך פנימי של משרד הבריאות שנכתב בשנת 2012, ובו פירוט המחלות ומספר החולים שקיבלו בגינן רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. על פי המסמך, נכון לשנת 2012, קיבלו את האישור 8713 חולים, בין היתר בגין המחלות הבאות אשר כיום, הודות ל"מדיניות השמרנית" של פרופ' גמזו, יש להניח כי לא היו מקבלים אותו:

21  מטופלים בגלל:         מחלות עור כגון פסוריאזיס,

110      "                       כאבי ראש שונים,

5          "                       זיהומים שונים,

50        "                       כאבי מפרקים,

9          "                       בעיות בכליות,

35        "                       סוכרת,

9          "                       מיגרנות,

45        "                       ALS,

111      "                       פרקינסון (הוחזר להתוויות רק ביולי 2013)

18        "                       אלצהיימר,

2          "                       התמכרות,

13        "                       אנורקסיה,

8          "                       דכאון,

194      "                       פוסט טראומה,

5          "                       סכיזופרניה,

82        "                       בעיות פסיכיאטריות שונות,

9          "                       אסטמה ובעיות נשימה,

47        "                       פיברומיאלגיה,

40        "                       לופוס ודלקות פרקים.

בנוסף, חושף המסמך כי עשרות אחרים קיבלו קנאביס רפואי על בסיס הגדרות שאינן מפורטות כלל, תחת סעיפים כמו unspecified ("לא מוגדר").

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/Hatvayot-Cannabis-Magazine.pdf

מאז הורה המנכ"ל על נקיטת המדיניות השמרנית, הפסיק ד"ר יהודה ברוך לאשר טיפול בקנאביס רפואי לרבות מן המחלות שצוינו לעיל – ולא משום שמטופלים דיווחו על חוסר שביעות רצון או על תופעות לוואי שליליות…

יחד עם זאת, חולים שכבר היה להם רישיון, לא נתקלו, לרוב, בקשיים מיוחדים בעת חידושו וכך ישנם, עד היום, חולי פיברומיאלגיה, פוסט טראומה ועוד שמקבלים קנאביס רפואי ואילו חולים אחרים, במצב רפואי זהה או אף גרוע יותר, שאינם מקבלים אותו.

ההפליה הברורה בין חולה לחולה הינה על רקע… המועד בו הגיש הרופא את הבקשה.

האם מסמך פנימי זה של משרד הבריאות פותח דלת להגשת עתירה מצידם של חולים הסובלים מאותן המחלות ומופלים לרעה על ידי משרד הבריאות?